• 0

10 Ağustos 2019, 17:27 - Anasayfa // ALAPLI Haberi yazdır

KURBAN VE KURBAN BAYRAMININ ÖNEMİ

KURBAN VE  KURBAN BAYRAMININ ÖNEMİ

Kurban lugatte kuşluk vakti kesilen hayvan. İstilahta ise hayvanı mahsusu vakti mahsusta ibadet niyetiyle kesmektir. Hayvanı mahsusta maksat koyun,keçi,sığır ve deve gibi dinen kurban edilmesi caiz olan hayvanlardır, bunların dışındakiler edilmez. Vakti mahsusta kurban bayramı günleridir.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kurban lugatte kuşluk vakti kesilen hayvan. İstilahta ise hayvanı mahsusu vakti mahsusta ibadet niyetiyle kesmektir. Hayvanı mahsusta maksat koyun,keçi,sığır ve deve gibi dinen kurban edilmesi caiz olan hayvanlardır, bunların dışındakiler edilmez. Vakti mahsusta kurban bayramı günleridir.
Ebu Hureyre (R.a) Peygamber (s.a.v)den şöyle rivayet etmiştir. " Bir kimsenin vakti-hali olurda kurban kesmezse sakın bizim namazgahımıza yaklaşmasın" buyurmuşlardır.(selamet yolları cilt:4 sahife :196)
        
            Yukarıdaki hadisi şerif hali-vakti yerinde ve dinan zengin olanlara kurban kesmenin vacip olduğuna delildir.Vacip nedir diyecek olaursak ; Farz kadar kesin istenilmemekle beraber yapılması farza yakın ibadetlerdir.
 
           Yine Kuran-ı Kerimin Kevser Suresi 2.ayetinde "O halde Rabbin için Namaz kıl ve Kurban kes" buyrulmaktadır.
 
           Mezhepler arasında sadece İmam-ı Azam ile İmam Ebu Yusuf'a göre akil ve buluğ şart değildir.Kurban kesmek Allah yolunda fedakarlığın bir ifadesi olup Allah'ın verdiği nimetlere bir teşekkürdür.
 
           Bir yıl boyunca fakirlik sebebiyle ağzına et koymamış,bir çok yoksul kimse Allah için kesilen kurbandan yararlanmış,evleri,çoluk çocuğu bir ilahi ziyafet sebebiyle bolluğa kavuşmuş olur.
Kurban eti üçe bölünüp bir bölümü eve ikinci bir bölümü komşulara üçüncü bir bölümü eve gelecek misafirlere ikram edilip kurban etinin mutlaka kurban günleri içerisinde bitirilmesi mümkün oldukça kurbandan sonraki günlere bırakılmamaya gayret gösterilmektedir.
 
           Kurbanlık Hayvanlar : Koyun,keçi,en az bir yaşını veya 7-8 aylık olduğu halde bir yaşını doldurmuş gibi gösteriyorsa,sığırda 2 yaşını bitirmiş olmalıdır. Koyun ve keçi bir kişi namına kurban edilebilir.Sığır ve deve 1-7 kişiye kadar kurban edilebilir.Ancak ortakların her biri Müslüman olmaları ve kendi hisseleri için kurbana niyet etmiş olmaları gerekmektedir.Ortakları kesilen kurbandan hisselerini götürü usulü ile değil tartı ile ayırmaları lazımdır.kurbanı geceleyin kesmek ise mekruhtur.
 
Not : Alaplı için Bayram Namazı vakti Pazar sabahı 06.35 dir.
Naci ÇİV / emekli tarafından yazılan bu haber, 303 defa okunmuştur.
Etiketler : ALAPLI, KURBAN,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ALAPLI Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

ALAPLI'DA 6 GÜN SONRA 3 YENİ VAKA DAHA YAŞANDI
ALAPLI'DA 6 GÜN SONRA 3 YENİ VAKA DAHA YAŞANDI
Alaplı ilçesinde, son 6 gündür koronavirüs (Kovid-19) pozitif vaka çıkmaması ile düzelen moraller, bugün akşam saatlerinde 3 yeni vakanın tespit edilmesiyle tekrar bozuldu.

Zonguldak Hava Durumu


Online Ziyaretçi

TOPLAM ZİYARETÇİ

Sayaç, tr.web-counter.net

17/01/2013    time : 14:28  154491

Pagerank

Check Google Page Rank

Son Dakika Alaplı Haberleri www.haberalapli.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.

Adres : Yasin ÖREN 8. GÜN YEREL GAZETE ALAPLI-ZONGULDAK
Tel :0532 5237411
Faks : 0532 5237411
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
iPhone Factory Unlock imei Unlock