• 0

27 Temmuz 2018, 14:08 - Anasayfa // ALAPLI Haberi yazdır

Muhtarlar işte bu sorunları tek tek Ankara’ya taşıdı

Muhtarlar işte bu sorunları tek tek Ankara’ya taşıdı

Alaplı Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Uysal, İl Genel Meclis Üyesi Ayhan Akman, Temel Uslu ve köy, mahalle muhtarları ile beraber Ankara’ya giden heyet, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu, Hamdi Uçar, CHP Milletvekilleri Ünal Demirtaş ve Deniz Yavuzyılmaz ile faydalı bir görüşme gerçekleştirdi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Türkiye Büyük Millet Meclis’ine giden Alaplı Muhtarlar Derneği Başkanlığı 30’u aşkın farklı kalemde ilçenin sorunlarını Milletvekili düzeyinde Ankara’ya taşıdı.

Alaplı Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Uysal, İl Genel Meclis Üyesi Ayhan Akman, Temel Uslu ve köy, mahalle muhtarları ile beraber Ankara’ya giden heyet, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu, Hamdi Uçar, CHP Milletvekilleri Ünal Demirtaş ve Deniz Yavuzyılmaz ile faydalı bir görüşme gerçekleştirdi.

Yaklaşık 2 saat süren görüşmelerde İlçenin 30’a aşkın sorunu ele aldındı, çözümü noktasında yapılacaklar masaya yatırıldı.

Ardından AK Ocaklar Genel Başkanı Hakan Yiğit ile birlikte Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 15 Temmuz şehitler anıtı ile Millet camisini gezdi, Külliyeyi yakından görme fırsatı yakalayan Muhtarlar,  Ankara’dan olumlu düşüncelerle döndü.

ELEKTİRK KESİNTİLERİ BEZDİRDİ.

Vekillerin yakın ilgisi ile karşılaşan Muhtarlar’ın Ankara’ya taşıdığı sorunlar şu şekilde:

“Bazı köylerde 1975 yıllarında hizmete geçen enerji nakil hatları ile köylerimiz hizmet almaya çalışmaktadır. Arıza ve kesintiler olduğunda gece 12.00’dan sonra dertlerimizi sıkıntılarımızı anlatacak bir muhatap bulamamaktayız. Biz muhtarlar olarak ve vatandaşlarımız 186 arıza hattını arayıp elektrik arızalarını, sokak lambaları ile ilgili sorunlarımızı telefon ile bildirmiş olmamıza rağmen çoğu ihbarlar çözüme kavuşmamıştır veya gecikmeli olarak çözümlenmektedir. Bu sorunda vatandaşlarımızla kamu görevi yapan muhtarlarımız arasında çelişki oluşturmakta ve bizleri vatandaşlarımızla karşı karşıya getirmektedir.

“KAZAYA DAVETİYE ÇIKARIYOR”

Halen eskimiş olan enerji nakil hatlarında zaman zaman muhtarlardan almış olduğumuz bilgiler doğrultusunda köy ve mahallelerimizde direkler yan yatmış enerji telleri sarkmış bir vaziyette zaman zaman kış mevsiminde enerji nakil hatlarında tel kopmaları yaşanmakta ölümcül kazalara davetiye çıkarmaktadır. Bu durumda olan köylerin tespiti yapılıp enerji nakil hatları ve direklerinin günün şartlarına uygun biçimde yenilenmesi gerekmektedir.

Alaplı Merkez Köylerimiz ve Mahallelerimiz ve Gümeli Beldemizde yaşanan elektrik sorunları ile başa çıkabilecek çalışa yeterli sayıda ekiplerin oluşturulması,Alaplı ve köyleri nüfusu ölçeğinde gerekli olan araç gereç alt yapısının oluşturulmasına Alaplı Muhtarları olarak beklemekteyiz.

“CİDDİ SIKINTILAR VAR”

Geçtiğimiz ay içerisinde kar afeti yaşanmış enerji kesintisinden kaynaklanan sorunlar ile ilgili bazı köylerimize birkaç gün enerji verilmemiştir.bu konuda muhtarlarımız çaresiz kalmış ciddi sıkıntılar yaşanmıştır.

Ekip yetersizliğinden dolayı bazı köylerdeki tavuk çiftliklerine elektrik verilmiyor.Bu çiftliklerdeki tavuklar elektrik kesintisinden dolayı telef olabilirler.Çiftlik sahipleri elektrik kesintilerinden dolayı korkuyla yaşamaktadırlar.Oysa ki iş istihdamı ve devletimize katma değer anlamında ciddi katkıları bulunan bu yatırımcılarımızın desteklenmesi gerekmektedir.Bu konuda tavuk çiftliklerinin konumu bir kez daha gözden geçirilerek eksik ve aksak yönlerinin tespiti yapılıp enerji sıkıntısı yaşanmaması konusunda desteklenmesi gerekmektedir.

Özellikle kışın yağan şiddetli yağmur ve kar fırtınasında voltaj düşmesi ve yükselmesi durumunda vatandaşlarımızın evlerinde kullandığı beyaz eşyalar ve elektronik aletleri zarar görmektedir. Bu konuyla ilgili çalışma yapılmasını beklemekteyiz.

Ağaç dalları arasında kalan enerji nakil telleri ciddi sorun yaratmaktadır. Bu tür ağaç dallarının kesilmesi gerekmektedir. Bu durum vatandaşlarımızın can güvenliğini tehdit etmektedir. Bu nedenle bu köyler tespit edilip gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. 8-Kısacası köylerde elektrikle ilgili büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Çözümü konusunda her ne kadar sizler destek vermiş olsanız da köylerimizde enerji ile ilgili sorunlar devam etmektedir. Bu konuda sizlerden Zonguldak Milletvekilimiz olarak bahse konu olan meselelere daha sıcak ilgi ve alaka göstermenizi bekliyoruz. Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

"KÖYLERİMİZDEKİ ORTAK SORUNLAR"

İlçemizde bulunan ve halen muhtar arkadaşlarımızın çalışmalarına cevap verip hizmet etmeye çalışan özel idare araçları yetersiz olup en azından 4 kamyon ve bir JCB kepçeye ihtiyacımız vardır.Sizlerde taktir edersiniz ki İlçemizde yaklaşık 30.000 nüfus 52 köy ve 9 Mahalle muhtarlığı mevcut olup tüm muhtar arkadaşlarımızın ihtiyaç ve sorunlarını bu araçlarla gidermesi gerekmektedir.Mevcut araçlar hizmet götürmekte yetersiz kalmaktadır. Ayrıca köylerimizde kanalizasyon arızaları meydana gelmekte olup tamiri çok zor ve birkaç gün almaktadır. Köylerimize ait kanalizasyon hattı açıcı bir viranjör özel idare araç parkına alınır ise bu tür sorunlarımızın da üstesinden gelinmiş olacaktır.

ENERJİ SORUNU

Tüm köy muhtarlarımızın EnerjiSA ile ilgili bir türlü çözümlenemeyen elektrik sorunları vardır.

PTT ZAMANSIZ ÇALIŞIYOR

PTT ile ilgili sorunlarımız mevcuttur. Muhtarlarımızın ve vatandaşlarımızın şahsına gelen çok önemli evraklar ilgililerine zamanında ulaşmamaktadır.

Derin deşarj sisteminin Mollabey’e kadar getirilip etrafındaki yerleşim yerlerinin ana kolektöre bağlanması gerekmektedir.Ayrıca dere yataklarının hale hazır durumu içerisindeki yabani ağaçlar,yabancı maddeler,çöpler ve dere yatağından su aldığımız kuyuların çeşitli yerlerinde çeşitli kanalizasyon atıkları mevcuttur.Bu atıklar tehlike yaratmaktadır.Her ne kadar D.S.İ tarafından temizlense de kontrollü ve yeterli bir ekip çalışması yapılmamıştır.Bu konuda kapsamlı bir çalışma ile sorunun giderileceğini düşünmekteyiz.

YOL BİRAN ÖNCE BİTİRİLSİN

Çamlıbel köyü altından Mollabey’e kadar olan alternatif yol çalışmalarının Sofullu köprüsü girişine kadar olan kısmına çalışma başlansa da bu yol çalışması bitmemiştir. Bu yol yapımı ile Mollabey içindeki yolun ulaşım açısından rahatlığa kavuşturulması gerekmektedir. Alaplı Yığılca Yolu Güzergahında ise Yığılca’dan Alaplı’ya taş çeken tırlar tehlike yaratmaktadır. Yolumuzun hale hazır durumu bu tırların çalışması bakımından elverişli değildir.Her ne kadar geçmişte bu konuyla ilgili girişimler yapmışsak da ve bu sorunlar gündemde tutulmuş olsa da yeterli bir sonuç alınamamıştır.Her an ölümcül kazalar olması muhtemeldir.Tehlikelerin önlenmesi için Kasımlı ve Kavukkavla arasında duble yola çıkan alternatif bir yola ihtiyaç vardır.Bu yol ile ilgili çalışmalar her ne kadar başlanmışsa da bir an evvel bitirilip vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması gerekmektedir.Bu konudaki çalışmaların hızlandırılmasını talep etmekteyiz. 7- Köylerimizin en önemli sorunlarının başında gelen Gümeli Hasanballı mevkiinden alınacak olan cazibeli suyun her ne kadar başlanmış olsa da bu konunun iyi takip edilmesi ve çalışmaların sonuçlandırılması için desteklerinizi bekliyor, köylerimizde ve evlerimizde bu kaliteli ve hijyenik kaynak suyunu tüketmek istiyoruz.

MENDİREK YAPILSIN

Dere yataklarındaki suyun akış hızının sağlanabilmesi için dere ağzında tıkanıklığa sebep olan mendireğin uzatılıp su akışının sağlanması gerekmektedir.Böylece olası bir su taşkınından veya selden vatandaşlarımız kurtulmuş olacaktır.Ayrıca Kavukkavla çayınında ıslah programına alınarak yataklarının temizlenmesi,vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması gerekmektedir.

İlçe merkez ve köylerimizde taşımalı okullar kapsamında bulunan eğitim yuvalarımızın fiziki şartları yetersizdir. Dolayısıyla gerekli tadilatlara ve yenilemelere ihtiyaç bulunmaktadır.

Köylerimizde yaşayan vatandaşlarımız şehir merkezi gibi doğalgaz kullanmayı istemektedirler.Bu konu ile ilgili çağın en ekonomik yakacak ve ısınma unsuru olan doğalgazdan bizlerinde yararlandırılması konusunda gerekli çalışmaların başlatılmasını istiyoruz.

Orköy ile ilgili çeşitli projelerden diğer ilçelerde olduğu gibi bizim köylerimizin de istifade etmesi gerekmektedir. Çeşitli projeler ve yardımlar gibi köylerimize katkı ve destek verilmesi için yardımcı olmanızı talep ediyoruz.

SEMT KONAĞI BEKLENTİSİ

 Karşıyaka Mahallesi 80 Evler yanındaki semt konağı kaba inşaatı yıllar önce yapılmış ancak vatandaşların hizmetine girmemiştir.Ek bir ödenek ile semt konağının Karşıyaka halkının hizmetine girmesini istiyoruz. 13-Sayın Milletvekilim köylerimizde genelde alt yapı ve üst yapı sorunları kısmen tamamlanmış olup kalan yerlerinde muhtarlarımız çözmeye çalışmaktadırlar. Siyasilerimizle, İl Genel Meclis Üyelerimizle ve siz milletvekilimiz aracılığı ile bu sorunlarda inşallah çözülecektir. Bu konuda muhtar arkadaşlarımız çok zor şartlarda var güçleriyle köylere hizmet etmeye çalışmaktadırlar. Bu sorunların çözümleneceğine olan inancımız tamdır. Son olarak 2018 yılından itibaren tüm köylerimize geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza Çocuk Parkı verilmiş olup mahallelerimizde de çocuk parkı verilmesini talep etmekteyiz. Bu talep ve isteklerimizin belirli bir program ve ödenek çerçevesinde çözüme kavuşacağına başta siz Milletvekillerimiz, İlçedeki siyasilerimiz, ,İl Genel Meclis Üyelerimiz, Sayın Kaymakamımız ve çalışkan Muhtar arkadaşlarımızla birlik beraberlik içerisinde başaracağımıza inancımız tamdır.

YIĞILCA YOLU…

Alaplı İlçemizi, Düzce İli Yığılca İlçesine bağlayan ve karayollarına ait olan karayolu Alaplı Karşıyaka Mahallesi ve onlarca köy yerleşim birimlerinin içerisinden geçmektedir.Bu iki ilçeyi birbirine bağlayan karayolu çok eski tarihlerde açılmış olup oldukça dar ve satıh kaplama asfalt özelliklidir.Bu yol normal trafik akışını dahi sağlayamazken son yıllarda Yığılca’dan Ereğli İlçemizde kurulu bulunan Erdemir A.Ş ‘ye kalker taşıyan devasa taş kamyonları da bu güzargahı kullanmaya başlamışlardır.Peş peşe birden fazla kamyondan oluşan kamyon katarları adeta zaten dar olan ve normal işlevini zar zor gören bu yetersiz yolu iyice tıkamışlar ve neredeyse işlevsiz hale getirmişlerdir.Böylece bu yolu kullanan vatandaşlarımızın can ve mal emniyeti tehlikeye girmiştir.Bir gün büyük bir facia ile karşı karşıya gelmemiz çok kuvvetle muhtemeldir.Bunun yanı sıra onlarca köyümüze su sağlayan şebekeler yolun her iki kenarından geçmekte ve bu kamyonların oluşturduğu basınçtan dolayı sürekli patlamakta ve köylerimiz bu durumdan ayrıca olumsuz etkilenmektedirler.Bu konu daha önce çeşitli kurumlarca değişik platformlar da gündeme getirilmiş ve çözümü için alternatif olarak Yığılca yolunun İlçemize bağlı Kasımlı Köyüne kadar genişletilerek ıslah edilmesine ve Kasımlı Köyünden de dere yatağını takip ederek yine İlçemize bağlı Kıran Köyü tüneller mevkiinde duble yola bağlanması fikri hakim kılınmış ve

ALTARNATİF KARAYOLU….

Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından bu alternatif güzergah için proje ve etüt çalışmaları yapılmıştır.Böylece bu kamyon katarlarının köy yerleşim birimlerine ve Karşıyaka Mahalle içlerine girmeden güvenli bir biçimde duble yola ve Erdemir!e ulaşması sağlanmış olacaktır.Bu çalışmanın hızlandırılması noktasında azami gayreti göstereceğinizden kuşkumuz bulunmamaktadır.Tabidir ki bu zaman alacaktır. Bu süre içerisinde bu taş kamyonlarının Yığılca_Düzce güzergahını kullanmaları karayolları güvenliği açısından daha uygun bir seçenek olacaktır. Bunun la birlikte mevcut Alaplı-Yığılca karayolununda iyileştirilmeye ihtiyacı vardır. Bu yol da artık genişletilerek sıcak asfalt yapılmalıdır.”
Yasin ÖREN tarafından yazılan bu haber, 282 defa okunmuştur.
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ALAPLI Haberleri

Tümü
ACİL ÇOK YOĞUN ACİL ÇOK YOĞUN
Alaplı Devlet Hastahanesinde deniz ve Fındık sezonu olması sebebiyle Acile gecede 400 ila 500 arası Hasta geldiğini açıklayan ACİL DOKTORU NAGİHAN ÇAK

RÖPORTAJ

ACİL ÇOK YOĞUN
ACİL ÇOK YOĞUN
Alaplı Devlet Hastahanesinde deniz ve Fındık sezonu olması sebebiyle Acile gecede 400 ila 500 arası Hasta geldiğini açıklayan ACİL DOKTORU NAGİHAN ÇAKAR bu hastaların çoğunluğunu Çocuk Hastaların olşturduğunu ifade etti .

Zonguldak Hava Durumu


Online Ziyaretçi

TOPLAM ZİYARETÇİ

Sayaç, tr.web-counter.net

17/01/2013    time : 14:28  154491

Pagerank

Check Google Page Rank

Son Dakika Alaplı Haberleri www.haberalapli.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.

Adres : ALBİL BİLGİSAYAR MERKEZ MAH. DERE SOK. NO:6 ALAPLI-ZONGULDAK
Tel :372 3781036
Faks : 372 3785676
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
iPhone Factory Unlock imei Unlock