• 0

08 Mayıs 2018, 23:07 - Anasayfa // ALAPLI Haberi yazdır

Ereğli'li askerden tabuta son dokunuş

Ereğli'li askerden tabuta son dokunuş

Yasin Ören Yazdı. Ereğli'li askerden Ata'ya son bakış

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Askerliğini Yavuz Fırkateyni'nde yapan Kdz. Ereğlili Şaban Kalmaz, o gün büyük bir devlet adamının tabutuna omuz verip bir tarihe tanıklık edeceğinden habersizdi. Her şey 19 Kasım 1938 Cumartesi günü yaşandı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yaşamını yitirmiş, Sarayburnu'ndan Zafer Torpidosu'na oradan da, İzmit’e gitmek üzere Yavuz Zırhlısı'na nakledilecekti.
O gemide tanıdık bir isim vardı: Kdz Ereğli Ortacı Köyü-Burunören Mahallesi'nde ikamet eden 15 Nisan 1938’de askere gidip, 3 ay Kasımpaşa’da acemilik yaptıktan sonra Gölcük’te bulunan Yavuz Gemisi'nde toplam 48 ay topçu asker olarak görev yapan ve 1942’de terhis olan Şaban Kalmaz... O gün komutanları içtimada kendilerine; sabah 8.30’da Atatürk’ün naaşının Dolmabahçe’den törenle hareket edilip, Kabataş-Tophane-Köprü-Salkımsöğüt ve Gülhane Parkı yolu üzerinden Sarayburnu’na getirileceğini söylemişti.
Değişik duygular içindeydi. 1. Dünya Savaşı'nın mağlup gemisi Yavuz; o gün Haydarpaşa Garı'na yanaşır; Zafer Muhribinden alınan arkasında sayısız savaş başarıları bırakmış, büyük komutan siroz hastalığı ile –kimilerine göre zehirlenme- verdiği yaşam savaşını 10 Kasım günü, yani 9 gün önce kaybetmiş, 57 yaşında en verimli çağında hayata gözlerini kapatmıştı.
Ata'nın naaşı işte bu gemiye nakledilir. Halk sokaklardadır, Atasını son kez; İstanbul’dan, Ankara’ya uğurlamaktadır. O kalabalığın ve izdihamın içinde Atatürk’ün tabutunu omuzlayan Ereğlili Şaban Kalmaz’ın asker olduğu Yavuz Gemisi, Haydarpaşa’dan İzmit’e doğru hareket etmeye başladığında, Büyükada açıklarına kadar, donanmayı ve törene katılmak için gelmiş olan yabancı gemileri süzer, durur. Askerliği öncesinde Zonguldak’taki madenleri işleten İtalyanların emrinde çalışan Kalmaz için, duygulu anlardır o anlar.
Gavur olarak adlandırdığı bu geminin içindekiler, çocukluğunda köyde bulunan Türk vatandaşlarını kazıklara oturtmuş ve Türklere işkence yapmışlardır.Askerimiz savaşın bütün acımasızlığını yaşayanlar arasındadır ve bu kötü günlerin tanıklığını yapmıştır.
 Madenlerde İtalyanların zoruyla çalıştırılan bağımsızlık özlemi ile yanıp tutuşan bir milleti bir felaketin eşiğinden kurtaran komutanının geminin arka tarafında bulunan güvertedeki tabutunun önünde nöbet tutan Kalmaz, derin bir iç çeker ve Büyük Komutan'ın memlekete nasıl bir armağan bıraktığının muhasebesini yapar. Beraberindeki 10 Bölük askerle hiç susmayan bando marş eşliğinde son kez gemiden indirilirken selam durmuştur Atasına…
Hiçbir sivilin bulunmadığı gemide büyük asker Atatürk, silah arkadaşlarının omuzlarında İzmit Limanı'nda gemiden indirilerek, kendisini bekleyen, o cepheden, bu cepheye binlerce kilometre yol kat ettiği trene Ankara’ya gitmek için konulacaktı…
Ereğlili Şaban Kalmaz’ın yaşarken görmediği, kahramanlıklarını duyduğu, büyük komutana son bakışları bu oldu. Trenle Ankara Garı'na, oradan da Etnografya Müzesi'ne getirilen Ata, ebedi istirahathanesi Anıtkabir'in inşaatı bitinceye kadar burada defin edilmesine şahit olan ve hayatta olan son isim olmuştu.
1970 yılında hurdaya verilip preslenen ve Atatürk’ün yaşamı boyunca hiç binmediği ve 1. Dünya Savaşı'nın ilk topunu ateşleyen Yavuz Gemisi için “Ancak benim ölüm basar.” diyerek tepki gösteren Atatürk için farklı bir vasiyetin yerine getirilmesine Ereğli’nin evladı; Şaban Kalmaz işte bu şekilde tanıklık etmiş oldu.
Yasin Ören'in NOTU: Bu yazımı Tanınmış tarihçi ve Öğretmen Recep Çetin’in SON TANIK ‘KALMAZ’ KONUŞTU: “ATATÜRK’ÜN TABUTUNU TAŞIDIM” başlıklı yazısından derledim.
YASİN ÖREN YAZDI.
Yasin ÖREN tarafından yazılan bu haber, 245 defa okunmuştur.
Etiketler : Yasin Ören, Ata, Ereğli,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan HABER ALAPLI (ALAPLI'DAN HABERİNİZ OLSUN) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ALAPLI Haberleri

Tümü
ACİL ÇOK YOĞUN ACİL ÇOK YOĞUN
Alaplı Devlet Hastahanesinde deniz ve Fındık sezonu olması sebebiyle Acile gecede 400 ila 500 arası Hasta geldiğini açıklayan ACİL DOKTORU NAGİHAN ÇAK

RÖPORTAJ

ACİL ÇOK YOĞUN
ACİL ÇOK YOĞUN
Alaplı Devlet Hastahanesinde deniz ve Fındık sezonu olması sebebiyle Acile gecede 400 ila 500 arası Hasta geldiğini açıklayan ACİL DOKTORU NAGİHAN ÇAKAR bu hastaların çoğunluğunu Çocuk Hastaların olşturduğunu ifade etti .

Zonguldak Hava Durumu


Online Ziyaretçi

TOPLAM ZİYARETÇİ

Sayaç, tr.web-counter.net

17/01/2013    time : 14:28  154491

Pagerank

Check Google Page Rank

Son Dakika Alaplı Haberleri www.haberalapli.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.

Adres : ALBİL BİLGİSAYAR MERKEZ MAH. DERE SOK. NO:6 ALAPLI-ZONGULDAK
Tel :372 3781036
Faks : 372 3785676
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
iPhone Factory Unlock imei Unlock